KONTAKTY
NOVINKY
ZBOŽÍ V AKCI
Úvod » Výkup vosku
Kdy vykupujeme včelí vosk?
Včelí vosk vykupujeme celoročně.
Cena?
Výkupní cena vosku je odvislá od kvality a čistoty vosku.
Srážka za hrubé nečistoty vosku minimálně 5%. Je to z důvodu volně rozptýlených nečistot ve vosku a dále z důvodu vody, která zůstává ve vosku během procesu vyvyřování.
Platba v hotovosti.
Pravidla výkupu vosku?
Vosk můžete přivézt po předchozí domluvě na adresu Dubičná 30, Úštěk nebo si jej u Vás vyzvedneme. Záleží na domluvě.
Nevykupujeme tmavý vosk. Pro zjednodušení zašlete na email obchod@vceli-svicky.eu fotografii vosku.
Vosk převážíme u nás na kalibrované váze, která je pravidelně kontrolována.
Jak správně vytěžit vosk?
POZOR!!! Včelí vosk se nesmí vyvářet, ani chladnout v hliníkové či železné nádobě, nebo oprýskaných hrncích, dochází pak ke znehodnocení vosku a zbarvení vosku. Doporučujeme používat nerez, nebo smalt bez oprýskání. Nejlepší je použití nerezu, smaltu, pro zchladnutí postačí i plastová nádoba kónického tvaru.
1. Voští z rámku vyřežeme nebo tavíme včetně rámků
Těžení vosku ve vodě:
2. Do hrnce dáme vodu (poměr cca 0,5 litru vody na 1kg vosku) a přivedeme k varu. Vložíme voští do hrnce s vařící vodou (pokud vkládáme i s rámky, tak rámky po několika sekundách vytáhneme). Po vytavení všech voštin necháme vše pomalu zchladnout. Následně vyndáme koláč z hrnce a oškrábeme nečistoty, které jsou usazené na dně. POZOR! Vosk nesmí přijít do styku se železem nebo oprýskanými hrnci a neošetřených povrchů pařáků. Vosk pod vlivem železa šedne a ztrácí na kvalitě. Doporučujeme používat nerez, nebo smalt bez oprýskání.
Těžení vosku pomocí slunečního tavidla:
3. Rámky nebo souše vložíme do slunečního tavidla. Dáme na sluncem nejdisponovanější místo a vyčkáme, dokud není vosk zcela vytaven. Necháme ztuhnout a vosk vybereme. Pokud máme tavidlo i s odchytem nečistot, není třeba vosk znovu čistit. Pokud je vosk znečistěn, je potřeba ho pročistit dle bodu č.2.
Těžení vosku pomocí pařáku:
4.Do nádoby je vháněna pára pomocí parního vyvíječe. Vložíme voští (může být včetně rámků), pod pařák se dá nádoba (opět nesmí být železná) a přes síto se naplňuje voskem. Necháme zchladnout. Pokud je vosk stále špinavý, pokračujeme dle bodu č.2.
Těžení vosku lisováním:
5. Roztavený vosk nebo voštiny (dle toho, jaký máte lis) se vloží do lisu a následně lisuje. Do neželezné nádoby vytéká vosk. Nechá se zchladnout a případné nečistoty se oškrabou na spodku koláče.