Med a jeho vnější využití

Vnější použití. Pokud vás bolí oči, je možné dát si trošku medu na zavřená oční víčka. V tomto případě ale pozor, aby se vám med nedostal do očí, protože to solidně pálí. Kromě očí můžete používat med i při pohybových obtížích.

Na namožené svaly, klouby lze použít medovou masáž a zábal, kdy nejprve naťapkáte med na postižené místo, následně ho setřete, nanesete novou dávku medu a obalíte opět potravinářskou folií, překryjete ručníkem a necháte působit. Doporučuji 2x denně s tím, že jedna aplikace by byla přes noc. Pozor teče! A všude, takže to chce ideálně pyžamo po babičce 😊. Takto je možné řešit i třeba vodu v koleni, případně tenisový loket či jiné zánětlivé onemocnění pohybového aparátu.

Taktéž si můžete doma udělat medovou masáž klasickou, která se provádí na celých zádech pomocí tzv. ťapkání. Tuto masáž realizuji ve třech opakování, kdy 20 minut ťapkám a 10 minut hladím (před hlazením setřu naťapkaný med). Masáž má hluboký relaxační účinek a klienti se po ní cítí velmi odpočatě. Každopádně pozor! Masáž nesmí klienta bolet a v případě jakékoliv nežádoucí reakce na pokožce, je nutné s masáží okamžitě přestat! Také má kontraindikace, které je nutné brát v úvahu. A také je potřeba vzít v úvahu, že se jedná o velmi náročnou masáž jak pro masírovaného, tak pro masírujícího, takže dostatečný přísun vody a odpočinek je nasnadě.

Určitě jste se setkali s tím, že si vaše dítko zarazilo třísku do ruky nebo spadlo na šotolině a mělo spoustu malých kamínků v ráně. Klasiku, kdy vytáhnete kartáč nebo jehlu a začnete likvidovat cizí předměty z ruky, za velkého křiku dítěte a zvědavé sousedky volající sociálku, můžete vyměnit za med. Stačí jen dát na postižené místo med, přelepit sterilní gázou nebo náplastí s polštářkem a druhý den bude tříska i kamínky venku. Pak už stačí jen omýt bez řevu. Pokud byste měli obavu, tak můžete do medu dát ještě pár kapek propolisové tinktury nebo u malých dětí nahradit tinkturu vodním propolisem. Med samozřejmě můžete používat i při různých ranách a odřeninách. Mám velmi dobré zkušenosti, kdy rány se hojí mnohem rychleji a nezůstávají po nich jizvy (samozřejmě záleží na hloubce a rozsáhlosti rány). Opět můžete do medu dát pár kapek propolisu.

Med také můžete používat při popáleninách nebo při dekubitech. Český med (ten od včelaře, ne ten z Kauflandu) je velmi kvalitní a dá se na takovéto rány použít. Jinak se na hluboké rány dá použít i tzv. Manukový med, který (dle mého názoru) je stejně dobrý jako med našich, jen má mnohem lepší marketing.

Med v kosmetice. Máte popraskané paty? Není nic jednoduššího než aplikovat med, dát nohu do pytlíku a alespoň dvě hodinky vydržet. Pak opatrně (klouže to) omýt a další den to zopakovat.

Stejně tak je příjemné udělat medovou masku nebo masáž na obličeji. Pokud máte problematickou pleť, dejte si do medu trochu propolisu. Pokud máte vyzrálou pleť a chcete eliminovat vrásky, dejte si do medu mateří kašičku. Výborné účinky má med i jako maska na vlasy. V obou případech se nechává maska působit alespoň 20 minut a stírá se teplou vodou.

Na popraskané ruce nebo ekzém na rukou (např. po časté desinfekci) si můžete udělat tzv. medové rukavičky. Vezmete jednorázové rukavice (většinou je mají na benzinové pumpě) a namažete si ruce medem. Následně je dáte na 20 minut do rukaviček. Stejně tak můžete použít med na ekzémy na těle, kdy na postižené místo namažete med (můžete doplnit vodním propolisem nebo mastí z propolisu) a překryjete folií.

Na rozpraskané rty stačí použít med. Jen tedy je nutné ho nechat pracovat, a ne hned olízat. 😊

Upozorňuji, že některé obtíže (např. ekzém) je nutné řešit i vnitřně a přijít i na důvod, proč se tvoří (alergie, stres, atd.). Také je nutné, abyste nejprve zjistili, zdali nejste na med alergičtí! Ideální je zjistit na zápěstí, kdy nanesete med na 20 minut a kontrolujete případnou reakci. Pokud med používáte vnitřně a nevíte, zdali jste na něj alergičtí, je možné zkusit natřít dásně nebo si dát jen malou lžičku medu. Pokud byste chtěli med používat ve větších dávkách a nedělalo by vám jeho požití dobře, zapijte ho větším množstvím vody.

Osobně mám výbornou zkušenost i s „léčbou“ pylové alergie medem. Od začátku října jsem si každý den dávala lžičku až dvě medu, který naše děvčata přinesly z nejbližšího okolí. Následující rok se moje alergické reakce na pyl scvrkly z každodenního braní léků od března do října na 10 prášků za rok. Každopádně i zde je malé ale. Alergie je ovlivňována i psychosomaticky, takže hodně i záleží na vaší psychice.

Med má mnoho účinků a dá se použít na spoustu zdravotních neduhů. Proto je nutné ho brát jako superpotravinu a léčivo, a ne jako obyčejné sladidlo. Je potřeba si ho opravdu hodně vážit a vážit si práce včelaře i včel.

Medík od naših včelek můžete zakoupit zde.