Med a jeho využití

Asi nemusím nikomu vysvětlovat, že med by se neměl přehřívat. Spoustu způsobů využití zvládnete dělat i s krystalizovaným medem, takže to vlastně není ani potřeba. Rozdělíme si využití medu na tři části. Vnitřní užití, vnější užití a následně kosmetické užití.

Začneme s tím vnitřním. Při virózách, chřipkách, angínách je samozřejmě vhodný čaj s medem. Osobně med dávám především do bylinkového a ovocného čaje, a to až ve chvíli, kdy je v pitelném stavu (tzn. má teplotu okolo 40°C). Existují studie, které nedoporučují dávat med do černého, bílého a zeleného čaje, neboť se degradují účinky medu stejně, jako při jeho zahřátí nad 50°C.

Současně můžete používat med při kašli – natřít si záda v oblasti plic a prostor na prsou, kdy med následně přebalíte potravinářskou folií a dáte přes to ručník. Takto alespoň dvě hodiny. Med také můžete použít při rýmě, kdy si s ním vytřete obě nosní dírky. A vnitřně - do hrníčku rozkrájíte cibuli na malé kousky, dáte dvě lžíce medu a počkáte až pustí šťávu. Pak co dvě hodiny si dáte jednu lžičku.

Další možnost využití medu (resp. výrobku z medu) je tzv. víčkovice. Já osobně jí dělám opravdu na léčbu, a ne na alkoholové opojení. Vezmu 3 litrovou sklenici, dám do toho víčka s medem z odvíčkovávání (v rámci medobraní), včetně spadlých včel. Následně to zaliju 40% vodkou (ideálně ruskou, protože je velmi kvalitní 😊). Nechám louhovat ½ roku a občas promíchám, aby se rozpustil med do vodky. Pak sliju přes pláténko. Takováto víčkovice nemá moc alkoholu a můžou jí i děti (v malých dávkách). Aplikuji pak při bolestech v krku, na posílení imunity, při gastroenterologických problémech, na virózy, angíny, atd. Aplikuji však po malé štamprdli. Úkolem není se opít, a hlavně po tak sladkém „tlamolepu“ by vás bolela hlava 😊.

Medík od naših včelek můžete zakoupit zde.