Včelí vosk a jeho využití nejen v apiterapii

Obsahuje velké množství vitamínu A (ten je rozpustitelný v tucích, což včelí vosk je, tudíž nemusíte mít obavu při výrobě víčkovice, že by se vám rozpustil v alkoholu a vy ho pak nadužívali) a také obsahuje různé minerály. To samozřejmě není kompletní výčet prospěšných látek, ale jak jste již u mě zvyklí, obsahem látek v produktu se moc nezabývám a přenechávám to odborníkům z oblasti biochemie. Každopádně díky svému složení, napomáhá včelí vosk k látkové výměně, což výborně působí například při různých otocích, zánětech, atd.

A teď trochu konkrétněji. Začnu asi nejběžnějším využitím, a to je voskový obklad. Stačí čisté bavlněné pláténko (ano, můžete mít i různobarevné, ale zde pozor na použití barev, aby vám neznehodnotily přírodní zaměření obkladu). Toto pláténko namočíte do vosku a necháte uschnout. Můžete do vosku také přidat různé éterické oleje, a to dle toho, jaký problém řešíte. Já osobně velmi ráda využívám mátu, eukalyptus a mateřídoušku na vykašlávání. Dále rozmarýn na menstruační bolesti a při bolestech kloubů, levanduli a meduňku při migrénách a skořici na prohřátí svalů (zde pozor na alergickou reakci skořice, je nutné nejprve vyzkoušet její snášenlivost na kůži). Na problémy s klouby a svaly je možné použít i obklad bez příměsi éterických olejů. Použití je pak jednoduché. Pláténko nahřejete buď v mikrovlnné troubě nebo v troubě klasické na cca 45°C-50°C. Přiložíte na postižené místo (v případě kašle na prsa), dáte přes pláténko igelit, ručník nebo deku a necháte působit do doby, dokud nevychladne. Takovýto obklad můžete používat několikrát za sebou a nekazí se. Mám výbornou zkušenost při použití na zmírnění kašle u dětí (mateřídouška), kdy syn, jakožto astmatik, měl virózu spojenou s kašlem ala tuberák. Po aplikaci tohoto obkladu do dvaceti minut se kašel zmírnil a nekašlat vydržel celé čtyři hodiny. Což je úleva nejen pro maminky, ale především pro malého pacienta, který se konečně mohl na chvíli vyspat a načerpat tolik potřebné síly k boji s nemocí. Dále můžeme tyto obklady použít na celulitidu, revma, artrózu a např. i při „léčbě“ obezity.

Dalším využitím včelího vosku je v rámci žvýkání plástečkového medu. Zde jen napíšu, k čemu všemu se hodí. Výborný je při paradentóze, aftech, trhlinkách na jazyku a sliznicích v dutině ústní a také při větší náchylnosti na kazivost zubů a tvorbu plaku.

Určitě bych neměla také zapomenout zmínit tělové a ušní svíce. Je to vlastně opět bavlněné pláténko, namočené do včelího vosku, ideálně s kurkumou a stočené do tvaru svíce. I zde můžete využít éterické oleje, ale na účinek svící nemají žádný vliv. Jedná se spíše o aromaterapii pro léčeného a je otázkou, zdali při hoření je vůbec éterický olej cítit natolik, aby to cokoliv ovlivnilo. Tělové a ušní svíce využívají podtlaku. Každopádně nevytahují žádný maz z uší nebo záněty. Používají se jako pročištění (prošťouchnutí) energetických drah v těle, aby následně vše fungovalo tak jak má a tělo mělo možnost samoléčby. Určitě nejsem zastánce cpát cokoliv do ucha. U ušních svící používám místo před a za uchem. Také se dají použít jako prohřátí akupunkturních bodů místo moxy. Tento produkt je trošku kontroverzní a spíše více osloví ty, kteří se zabývají čínskou medicínou, případně energetickými dráhami těla. Co je ovšem důležité, vyrábět tyto svíčky v pozitivní náladě, nabití energií (ne vyčerpaní) a ideálně zdravotně v pořádku. Opět je to z pohledu energií, kdy do svíčky během procesu výroby, přesouváte i část ze sebe. Jak ale říkám, tento produkt není pro každého a zde je potřeba hodně věřit v energie.

Poslední využití včelí vosku je terapeutické. Jsou dvě varianty. Buďto necháte pacienta vyrábět si z vosku různé figurky tím, že si bude vosk tvarovat. Používá se to především ke zklidnění, jako relaxační technika, případně při snaze navázat kontakt s méně přístupným pacientem. Během exkurzí u mě si děti vyrábějí svíčky ze včelího vosku (z mezistěn). Nejednou jsem zaznamenala, že dítě, které je jak z hadích ocásků a ani výrobu samotnou moc nezvládá v klidu, se během následného období, kdy čeká na další část programu a hraje si s těmi svíčkami (ano, již jako svíčky dávno nevypadají) uklidní a je schopné vydržet i půlhodiny v klidu sedět.

Druhou variantou jsou různé voskové místnosti, případně jen povoskované prostory (většinou podlahy), které nepropouštějí jakékoliv záření a energie z venku a dokáží odstínit například geopatogenní zóny. Je tedy možné si naskládat balíky mezistěn pod postel a hned uvidíte, jak se vám bude lépe spát. Existuje německý umělec Wolfgang Laib, který vytváří různé voskové místnosti po celém světě. Práce je to ale titěrná a vzhledem k ceně vosku, i velmi finančně náročná. Takže balíky mezistěn uskladněných pod postelí jsou zatím, nejlevnější variantou, jak vyzkoušet schopnosti vosku na vlastní kůži.

Vosk také můžete použít při vytahování jedů (většinou jako součást mastí). Masti s včelím voskem mají regenerační účinky a vytvářejí (pokud jsou správně vyrobené) na těle ochranný film. Samozřejmě se vosk dá používat i k depilaci chloupků, ovšem jednak je to opět zbytečně drahé a jednak je to velmi bolestivé. Tak snad jen pro masochisticky založené jedince. Věřím, že vosk má spoustu dalších využití, které jsem nezmínila a neznám je.

Každopádně bych ráda nabádala včelaře, aby si vosku vážili a při jeho zpracování zbytečně neznehodnocovali jeho kvalitu nevhodnými nádobami (popraskaný smalt, železo, hliník). Takový vosk pak musí projít chemickým čištěním – nápravou, a pak jeho kvalita je diskutabilní a taktéž je velmi diskutabilní jeho využití v apiterapii. Do apiterapie samozřejmě nejideálněji divočinu nebo volnou stavbu, bez chemických léčiv.

Kromě svíček ze včelího vosku, u nás můžete najít i tělové svíce, voskové obklady a ubrousky.